14 października Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy, która między innymi doprecyzuje definicje pojęć „budowla” i „budynek” na potrzeby podatkowe.
Projektowane przepisy zakładają:
- Zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości w budynkach mieszkalnych zostaną ujednolicone. Według nowych przepisów wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) mają być opodatkowane jak mieszkania.
- Doprecyzowane zostaną definicje „budynku” i „budowli” na potrzeby podatkowe. Zmiana ta polega głównie na braku odwołania w definicjach „budynku” i „budowli” do prawa budowlanego. Zmiana istotna, w szczególności w zakresie w jakim zapewnić ma wzrost pewności prawa podatkowego, na które nie będą już bezpośrednio wpływały zmiany w prawie budowlanym.

Według nowej definicji budowlą będą:
- obiekty niebędące budynkiem wymienione w załączniku nr 4 do ustawy
- części budowlane wymienionych w ustawie obiektów
- urządzenia budowlane, części budowlane urządzeń technicznych oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia techniczne.
Założenia nowej definicji nie odbiegają w istotny sposób od dotychczasowej regulacji. Analiza poszczególny kategorii opodatkowanych obiektów prowadzi już jednak do wniosków o punktowych zmianach dotychczasowego stanu prawnego (nie wszystkie obiekty po nowelizacji będą opodatkowane tak jak dotychczas).
Projekt ustawy zakłada oczywiście przepisy przejściowe. Projektodawca postanowił o przedłużeniu do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości by dać czas przedsiębiorcom na dostosowanie się do proponowanych zmian.
Przepisy powinny wejść w życie 1 stycznia 2025 r.