Opublikowano 10 lutego 2024

Według aktualnych przepisów od dnia 3 stycznia 2022 r. każda osoba posiadająca działkę budowlaną może wybudować na niej dom o powierzchni zabudowy do 70 m kw. przeznaczony do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Procedura budowy takiego domu została w znaczący sposób uproszczona. Nie jest już bowiem wymagane pozwolenie na budowę takiego domu.

Teraz budynek mieszkalny jednorodzinny o pow. zabudowy do 70m2 może zostać zbudowany na zgłoszenie.

Dodatkowym uproszczeniem jest fakt, że nie musisz zatrudniać kierownika budowy.

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na ten temat

Dom mieszkalny do 70 m kw. zabudowy to:

  • wolnostojący, jednorodzinny budynek mieszkalny
  • dom mający nie więcej niż dwie kondygnacje;
  • dom został zbudowany na własne cele mieszkaniowe
  • dom mieści się w całości na działce

Dom rekreacyjny do 70 m kw. zabudowy to:

  • parterowy budynek, który służy do rekreacji indywidualnej
  • dom, który ma rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6m i wysięg wsporników do 2m

Możesz zbudować jeden dom rekreacyjny na każde 500 m kw. działki.

Kto może wybudować dom do 70 m kw. w uproszczonej procedurze:

  • Każdy, pod warunkiem, że inwestycja zaspokaja jego własne potrzeby mieszkaniowe lub potrzeby rekreacyjne. Nie ma znaczenia stan cywilny, status społeczny czy sytuacja rodzinna.
  • Każdy, kto ma prawo dysponować nieruchomością na cele budowlane (ma tzw. tytuł prawny).

Czy budując dom bez pozwolenia potrzebny jest projekt budowlany?

Tak, mimo znaczących uproszczeń dotyczących budowy domu do 70m2 na zgłoszenie nadal wymagany jest odpowiedni projekt budowlany.

Natomiast budynek rekreacji indywidualnej o pow. zabudowy do 70m2 może zostać zbudowany na zgłoszenie i nie wymaga projektu budowlanego. Należy jednak pamiętać, iż wciąż jest to budynek w którym będą mieszkać ludzie i który powinien zostać skonstruowany zgodnie ze sztuką budowlaną. Zalecamy, aby stworzyć do niego chociaż podstawowe obliczenia konstrukcyjne i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Czy budując dom na zgłoszenie do 70m2 mogę mieć poddasze użytkowe?

Według prawa budowlanego nie ma możliwości zbudowania domu bez pozwolenia do 70m2 razem z poddaszem użytkowym. Do tej kategorii nie zalicza się jednak antresoli czy poddasza nieużytkowego (strychu).

Mimo udogodnienia, jakim jest dom parterowy 70m2 bez pozwolenia, ustawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania wymagań techniczno-budowlanych z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jeżeli planujesz budowę domu na zgłoszenie do 70m2 lub większego skontaktuj się z nami. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w stawianiu takich konstrukcji i pomożemy Ci w realizacji Twojej inwestycji.